top of page

Zakładanie trawnika. Jesienią, wiosną czy latem?

zakladanie-ogrodow.jpg

Trawnik bez wątpienia jest ważnym elementem naszego ogrodu – pełni nierzadko funkcję reprezentacyjną, nic zatem dziwnego, że do jego zakładania chcemy podejść profesjonalnie. Ale kiedy tak naprawdę najlepiej założyć trawnik? Wiosną, latem czy jesienią?
Zmiany klimatyczne, jakie nastąpiły w ostatnich latach sprawiają, że pogoda w Polsce znacznie się zmieniła. Wpływa to również na nasz ogród, a także na czas sadzenia i wysiewania poszczególnych roślin. Nie inaczej jest w przypadku trawy, choć zakładając trawnik warto trzymać się pewnych zasad.

Zakładanie trawnika wiosną

Wiosna to jeden z lepszych momentów na założenie trawnika. W tym czasie ziemia staje się miękka, jest wilgotna na skutek roztopów, a temperatura na zewnątrz staje się coraz wyższa. Sprzyja to kiełkowaniu i ukorzenianiu się trawy. Jeśli zatem chcemy założyć trawnik wiosną, powinniśmy zrobić to od połowy marca do połowy maja.
Mimo, że w tym czasie wciąż mogą pojawić się przymrozki, nie są one aż tak szkodliwe dla nasion trawy. Co ważne, ze względu na szerszy dostęp do pokarmu, nasiona trawy nie zostaną też zjedzone przez ptaki, a zatem ryzyko pustych placków na trawniku znacznie się zmniejsza.
Wysiana na wiosnę trawa ukorzeni się do lata, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się zieloną i gęstą murawą w szczycie sezonu.

Zakładanie trawnika jesienią

Jesień to bardzo dobry czas na prace ogrodowe. Ziemia wciąż jest ciepła i wilgotna, co sprzyja ukorzenianiu, występują opady deszczu, ale nie tak gwałtowne, jak latem. To czas dobry nie tylko dla krzewów i drzew, ale też i dla trawy.
Zakładanie trawnika jesienią pozwala na ukorzenienie się jeszcze przed nadejściem zimy, a tym samym już następnej wiosny będziemy cieszyć się z gęstej murawy. Decydując się na zakładanie trawnika jesienią warto jednak pamiętać, że należy robić to od końca sierpnia do połowy października – po tym czasie mogą przyjść mrozy, które uniemożliwią kiełkowanie.

Jak się przygotować do założenia trawnika?

Wybór właściwej pory na założenie trawnika nie gwarantuje nam sukcesu. Przed wysianiem trawy konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża – ziemia musi być żyzna, ale też i przepuszczalna. Warto też przed założeniem zabezpieczyć trawnik przed szkodnikami oraz zamontować system nawadniania.
Jeśli obawiasz się, że to zadanie nie jest dla ciebie i chciałbyś przyspieszyć założenie trawnika, rozważ również położenie trawy z rolki. W obu przypadkach – trawy z rolki oraz klasycznego wysiania – możesz skorzystać z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej, która pomoże ci w założeniu wymarzonego trawnika.

Sianie trawy – kiedy to robić?

W teorii siać trawę możemy przez cały rok. Ograniczają nas jedynie silne mrozy i zalegający śnieg. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób otrzymamy gęstą, zieloną murawę – nasiona potrzebują odpowiedniego poziomu wilgoci, a także ciepła, które sprzyja kiełkowaniu.
Zima i lato nie są zatem najlepszym momentem na zakładanie trawnika, bowiem w tych okresach możemy mieć do czynienia ze zbyt gwałtowanymi zmianami pogody, jak silny mróz, upały, ale i ulewne deszcze, które zniweczą nasze wysiłki.

bottom of page