top of page

Jaki system nawadniania wybrać?

nawadnianie-ogrodow.jpg

Jakie korzyści niesie system nawadniania ogrodu?

Jaki system nawadniania ogrodu wybrać?

To, co zauważamy w pierwszej kolejności to duża oszczędność czasu. System nawadniania sprawia, że każdego dnia oszczędzamy cenne minuty na podlewaniu ogrodu, które możemy wykorzystać na relaks lub na inne prace.
Ale to, co jest najważniejsze w przypadku systemów nawadniania to oszczędność pieniędzy. Inteligentne podlewanie wiąże się z właściwym nawodnieniem roślin dopasowanym do konkretnej rośliny, o konkretnej porze roku, a zatem woda nie marnuje się, co również przyczynia się do ochrony środowiska.

Na rynku dostępnych jest wiele systemów nawadniania, które różnią się od siebie nie tylko sposobem montażu, ale również działaniem. Nowoczesne systemy wyposażone są w inteligentne czujniki, dzięki którym praca całego systemu jest jeszcze wydajniejsza.
Ale wybór systemu zależy przede wszystkim od stanu ogrodu. Jeśli dopiero go zakładamy, warto rozważyć system podziemny. Znacząco ułatwia on korzystanie z ogrodu, nie utrudnia koszenia i przede wszystkim jest niewidoczny.
W ogrodach wiekowych, zdecydowanie łatwiej zamontować system powierzchniowy. Mamy wtedy pewność, że nie uszkodzimy nasadzeń, a jednocześnie dostarczymy naszym roślinom odpowiednią ilość wody.

Projektowanie systemów nawadniania

Dobór odpowiedniego systemu nawadniania nie należy do najprostszych – musimy uwzględnić w nim położenie terenu, naturalne nawodnienia, ale także rodzaj gleby. Inaczej woda będzie działać w podłożu ciężkim i gliniastym, a inaczej  przepuszczalnym, piaszczystym.
Dlatego też projektowanie systemu nawadniania powinno być przeprowadzone przez profesjonalną firmę. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zainstalowany system spełnia nasze oczekiwania i faktycznie pozwala na oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Odpowiednie nawodnienie ogrodu jest podstawą do prawidłowego rozwoju roślin. Stosując odpowiednie systemy mamy pewność, że rośliny otrzymują odpowiednią dawkę wody, a tym samym doskonale radzą sobie w naszym ogrodzie. Jaki system nawadniania wybrać i czy ma to znaczenie?
Podlewanie ogrodu, szczególnie w okresach suszy oraz tuż po jego założeniu jest kluczowe – tylko w ten sposób możemy zapewnić roślinom odpowiednie warunki wegetacji. Bardzo przydatne w tej kwestii są systemy nawadniania ogrodów, które zdejmują z nas odpowiedzialność i przede wszystkim pozwalają na oszczędności – czasu i pieniędzy.

Dlaczego warto wybrać system nawadniania?

Każda roślina ma inne zapotrzebowanie na wodę – jedne cenią sobie stałą wilgoć, podczas gdy niektóre zdecydowanie preferują glebę suchą. Zapotrzebowanie na wodę jest też różne w okresie całego roku – rośliny zimozielone potrzebują nawodnienia także zimą, bowiem podczas ujemnych temperatur dochodzi do odparowania wody z ich liści. Ilość wody zależna jest też od ogólnych warunków atmosferycznych, a także położenia terenu. To oznacza, że podlewanie ogrodu powinno być dostosowane do wszystkich tych czynników.
Trudno jednak dobrać odpowiednią dawkę wody do każdej rośliny na rabacie, zwłaszcza że niejednokrotnie wydaje nam się, że ziemia jest bardzo sucha, podczas gdy kilka centymetrów pod górną warstwą gleby wciąż utrzymuje się wilgoć.
Pomocne w odpowiednim nawodnieniu roślin są systemy nawadniania ogrodu – nowoczesne instalacje są bardzo intuicyjne i dobierają natężenie wody do pory roku, ale też i warunków atmosferycznych.

bottom of page