top of page

Rodzaje kostki brukowej – jaki najlepiej wybrać?

rodzaje kostki brukowej.jpg

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem, który często wybierany jest do budowy dróg, parkingów, podjazdów czy chodników. Surowiec ten cieszy się dużym powodzeniem między innymi ze względu na dużą wytrzymałość oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Jakie są rodzaje kostki brukowej i które najlepiej wybrać, aby możliwe było wykonanie trwałej i estetycznej konstrukcji?

Rodzaje kostki brukowej – materiał wykonania

Rodzaje kostki brukowej można rozróżnić przede wszystkim ze względu na materiał wykonania. W sprzedaży dostępne są kostki brukowe betonowe i kamienne. Kostki betonowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością. Ich wykonanie polega na zagęszczeniu betonu, dzięki czemu kostka staje się odporna na wilgoć, warunki atmosferyczne i obciążenia mechaniczne. Chcąc uzyskać lepsze walory estetyczne, producent kostki brukowej może dodać do betonu kruszywo lub pigment barwiący. Kostka brukowa betonowa występuje w dwóch rodzajach:

  • jednowarstwowa - wyprodukowana w całości z jednego rodzaju betonu, jest nieco mniej wytrzymała niż kostka dwuwarstwowa;

  • kostka brukowa betonowa dwuwarstwowa - każda warstwa betonu jest wymieszana z odpowiednią ilością kruszywa. Pierwsza warstwa odpowiada za wytrzymałość kostki, a druga za jej walory estetyczne.

 

Kostka brukowa kamienna wykonywana jest z naturalnego kamienia. W tym przypadku najczęściej stosuje się granit, wyróżniający się dużą odpornością na zmiany temperatur i uszkodzenia mechaniczne. Granit charakteryzuje się także estetycznym wyglądem, co wpływa na wartości dekoracyjne wykonanych konstrukcji.

Rodzaje kostki brukowej ze względu na kształt

Kostka brukowa występuje także w różnych formach. Najczęściej spotykana jest kostka brukowa kwadratowa lub prostokątna, jednak na rynku znajdziemy również konstrukcje sześciokątne, o kształcie falistym czy w formie trapezu. Kształt kostki brukowej można wybrać w zależności od indywidualnych upodobań oraz terenu, na którym materiał ma zostać ułożony.

Kostka brukowa przemysłowa lub szlachetna

Kostka brukowa przemysłowa to powszechnie wykorzystywany materiał do tworzenia elementów przestrzeni publicznej, takich jak drogi, chodniki czy parkingi. Tego typu kostka charakteryzuje się jednolitą powierzchnią i uproszczoną formą. W niektórych przypadkach można skorzystać też z kostki brukowej, która wyróżnia się przede wszystkim wysokim standardem estetyki. Taką kostkę nazywa się szlachetną. Ten typ charakteryzuje się większym zróżnicowaniem w zakresie kolorystyki oraz dostępności kształtów. Wyróżniamy kilka rodzajów kostki brukowej szlachetnej:

  • kostka strukturalna - wyglądem przypomina naturalny kamień;

  • kostka łupana - również formą przypomina kamień, jednak wyróżnia się tym, że jej brzegi są nieregularne;

  • kostka postarzana - charakteryzuje się małocząsteczkową powierzchnią, co sprawia, że imituje staroświecki bruk;

  • kostka szczotkowana - poddawana obróbce poprzez szczotkowanie, nadające kostce bardziej ozdobną strukturę;

  • kostka o powierzchni płukanej - wierzchnia warstwa betonu zostaje wypłukana, co również nadaje materiałowi bardziej ozdobną strukturę.

bottom of page